PL | EN

Porady dla programisty – jak przygotować się do rozmowy rekrutacyjnej?

W świecie IT, zdobycie nowego zatrudnienia dla programisty zwykle nie stanowi wyzwania. Rynek jest na tyle otwarty, że kandydaci mają wiele możliwości do wyboru. Jeśli jednak specjalista zdecyduje się na udział w procesie rekrutacyjnym, to świadczy o tym, że chce poznać warunki proponowane przez daną organizację. W przeciwnym razie nie traciłby swojego cennego czasu na uczestniczenie w rozmowach kwalifikacyjnych.

Przedstaw swoje oczekiwanie, daj szansę pracodawcy poznać siebie

Podczas rozmowy rekrutacyjnej zadaniem kandydata jest jak najlepsze zaprezentowanie siebie, swoich umiejętności, doświadczenia oraz dopasowania do firmy. Potencjalny pracodawca pragnie dowiedzieć się jak najwięcej na temat kandydata, aby móc podjąć właściwą decyzję. Pamiętaj, że otrzymanie zaproszenia na rozmowę i wybranie Twojego CV spośród innych jest już znakiem, że firma chce Cię poznać.

W kwestii oczekiwań, najlepiej przedstawić je na wczesnym etapie rozmów. Szczegóły dotyczące wynagrodzenia, ewentualnych nietypowych świadczeń czy dodatkowych szkoleń powinny być omówione już podczas pierwszej rozmowy. Dzięki temu rekruter będzie mógł odnieść się do Twoich wymagań i odpowiedzieć, czy firma jest w stanie je zrealizować. Co do godzin pracy, wiele firm oferuje pracę zdalną lub elastyczne godziny pracy. Jeśli firma, do której aplikujesz, posiada sztywne godziny pracy, warto wykazać się elastycznością. Podaj preferowane godziny pracy, np. od 9 do 17, ale zaznacz, że w razie potrzeby jesteś gotów dostosować się do wymagań projektu. Dzięki temu szef i zespół będą wiedzieć, że mogą na Ciebie liczyć.

Określanie własnych potrzeb jest istotne także po to, aby uniknąć wypalenia zawodowego po kilku miesiącach pracy. W takiej sytuacji zarówno firma, jak i Ty tracicie czas. Jeśli firma nie jest w stanie spełnić któregoś z kluczowych warunków i od razu o tym informuje, nie warto liczyć na zmianę ich stanowiska, lepiej poszukać innych możliwości.

Przed rozmową zrób Research

Jednym z kluczowych aspektów procesu rozmowy rekrutacyjnej  jest zrobienie researchu. Wiedza na temat firmy, jej działalności, konkurencji czy projektów, w których uczestniczyła, może być nieoceniona podczas spotkania z rekruterem.

Przeglądanie stron internetowych firmy, portali branżowych czy forów może dostarczyć potrzebnych informacji na temat potencjalnego pracodawcy. Zwróć uwagę na segment rynku, w którym firma działa, jej ofertę, kluczowych konkurentów oraz ostatnio realizowane projekty. Takie przygotowanie pomoże uniknąć stresu związanego z pytaniem o wiedzę na temat firmy oraz pokaże, że jesteś zainteresowany stanowiskiem.

Na jakie pytania warto się przygotować?

 • Jak dbasz o rozwój swojej wiedzy?

W dzisiejszych czasach rynek pracy rozwija się dynamicznie, a nowe technologie i metody pracy pojawiają się w zaskakującym tempie. Dlatego ważne jest, aby dbać o ciągłe doskonalenie swojej wiedzy i umiejętności. W odpowiedzi na to pytanie warto opowiedzieć o konkretnych formach nauki i rozwoju, jakie stosujesz. To może obejmować uczestnictwo w kursach, warsztatach, czytanie branżowej literatury, czy uczestnictwo w grupach dyskusyjnych, webinariach czy podcastach. Dobrze jest także wspomnieć o umiejętności efektywnego uczenia się i adaptacji do nowych wyzwań, co pozwala Ci szybko przyswoić nowe umiejętności i informacje. 

 • Co robisz, kiedy widzisz, że w kodzie jest błąd?

Pytanie to pozwala rekruterowi ocenić, jak radzisz sobie z wykrywaniem i naprawą błędów w kodzie, a także jakie masz doświadczenie z debugowaniem. W odpowiedzi warto opisać swoje podejście do analizy kodu, metodologię pracy i narzędzia, których używasz do rozwiązywania problemów związanych z kodem. 

 • Co robisz, kiedy wiesz, że nie wyrobisz się z deadline’em?

Sytuacje, gdy nie można dotrzymać terminów, zdarzają się każdemu. Rekruter chce sprawdzić, jak radzisz sobie w takich momentach. W odpowiedzi warto przedstawić swoje podejście do zarządzania czasem, jak planujesz swoją pracę, aby uniknąć opóźnień, oraz jakie metody stosujesz, gdy jednak nie uda się wykonać zadania na czas. Ważne jest, aby pokazać, że jesteś odpowiedzialny i potrafisz przyznać się do problemów, jak również jesteś komunikatywny i potrafisz wyjaśnić przyczyny opóźnienia. 

 • Jakie jest Twoje typowe podejście do pracy nad nowym projektem 

Odpowiadając na to pytanie, warto opisać kolejność swoich działań oraz jakie metody i techniki stosujesz w planowaniu, organizacji pracy i realizacji projektów. Ważne jest również, aby przedstawić swoje umiejętności komunikacyjne, zarówno w zakresie pracy z klientami, jak i współpracy z zespołem. Możesz także opisać, jak dobierasz odpowiednie narzędzia i technologie do realizacji projektów, jak dbasz o jakość pracy, a także jak monitorujesz postęp, aby wszystko przebiegało zgodnie z planem. 

 • Dlaczego uważasz siebie za odpowiedniego kandydata na to stanowisko?

To pytanie daje Ci możliwość przedstawienia swoich atutów i doświadczenia, które sprawiają, że jesteś najlepszym kandydatem na to stanowisko. Skoncentruj się na tych umiejętnościach, które są szczególnie istotne dla oferty pracy, takich jak doświadczenie w pracy z określonymi technologiami, umiejętność pracy zespołowej czy zdolność do zarządzania projektami. Przykłady z własnej kariery, które pokazują, jak wykorzystujesz te umiejętności w praktyce, mogą wzmocnić Twoją odpowiedź. 

 • Opowiedz o Swoich zrealizowanych projektach

Opowiedz o ostatnich projektach, które zrealizowałeś, koncentrując się na tych aspektach, które są istotne dla stanowiska, na które aplikujesz. Warto wspomnieć o celach projektów, narzędziach i technologiach, które wykorzystałeś, a także o tym, jak udało Ci się osiągnąć zamierzone cele. Możesz także opisać swoją rolę w zespole, sposób współpracy z innymi członkami zespołu, a także jak radziłeś sobie w sytuacjach kryzysowych czy wyjątkowo wymagających.

O co kandydat może zapytać na rozmowie kwalifikacyjnej?

Niemal każdy zdaje sobie sprawę, że sektor IT wyróżnia się na tle innych. Również rynek pracy w tej branży ma swoje specyficzne cechy. Coraz częściej obserwujemy, że na rozmowach kwalifikacyjnych to kandydat zadaje większość pytań. Pamiętaj, że warto zadawać pytania dopasowane do konkretnej firmy i stanowiska. O co warto zapytać?

 1. Jak wygląda struktura zespołu, z którym będę współpracować, i do kogo będę bezpośrednio raportował?
 2. Nad jakimi projektami będę pracował?
 3. Z jakimi osobami lub działami będę miał okazję nawiązać współpracę?
 4. Jakie są dodatkowe świadczenia, oferowane szkolenia czy kursy?
 5. Jakie technologie i narzędzia są wykorzystywane w codziennej pracy?
 6. Czy firma organizuje szkolenia wewnętrzne dla swoich pracowników?

Im więcej informacji uzyskasz, tym lepiej poznasz charakterystykę pracy oraz warunki panujące w firmie. To z kolei może pomóc Ci w podjęciu decyzji, czy chcesz dołączyć do zespołu danej organizacji.

Bądź sobą, nie udawaj innej osoby

Podczas rozmowy kwalifikacyjnej rekruter będzie chciał ocenić, czy Twój charakter i postawa są zgodne z kulturą organizacyjną firmy. Jeżeli jesteś osobą introwertyczną i samodzielnie radzącą sobie z wyzwaniami, nie ma potrzeby udawania ekstrawertyka. Rekruter zazwyczaj są w stanie dostrzec, czy Twoje zachowanie jest autentyczne czy raczej narzucone przez sytuację.

Nie ma również sensu udawanie osoby, która wie wszystko. Zdarza się, że rozmowa może przebiegać pomyślnie i będziesz znać odpowiedzi na wszystkie pytania. Jeśli jednak napotkasz na pytanie, które sprawi trudność, nie próbuj kłamać – lepiej otwarcie przyznać, że czegoś nie wiesz.

Rozmowa rekrutacyjna, bez względu na to ile rozmów odbyłeś lub odbyłaś, jest zawsze stresującym wydarzeniem. Jeżeli poświęcisz trochę więcej czasu na analizowanie powyższych aspektów, łatwiej będzie Ci kontrolować swoje emocje. A to z pewnością przyczyni się do osiągnięcia sukcesu w zdobyciu wymarzonej posady. Powodzenia!