PL | EN

Jak efektywnie przeprowadzić rekrutację w branży IT

Efektywna rekrutacja w branży IT jest wyzwaniem ze względu na brak kandydatów z odpowiednimi umiejętnościami, dużą konkurencję między firmami oraz szybkie tempo rozwoju technologicznego, które wymaga ciągłego aktualizowania wiedzy i umiejętności.

Rekruterzy również muszą się dostosować do tej dynamicznej sytuacji i na bieżąco rozwijać umiejętności, śledzić trendy i poszerzać swoją wiedzą. Warto więc czytać fachowe publikacje, blogi prowadzone przez programistów itd., a także brać udział w wydarzeniach branżowych, spotkaniach grup tematycznych, konferencjach i eventach.

Aby efektywnie przeprowadzić proces rekrutacyjny warto pamiętać o kilku rzeczach.

Zanim przejdziemy do działań rekrutacyjnych należy określić dokładnie wymagania dotyczące stanowiska, w tym wymagane kwalifikacje, umiejętności i doświadczenie. Musimy bardzo dobrze zrozumieć oczekiwania managera i projekt, do którego będziemy rekrutować. Nie chodzi tylko o zapoznanie się z samym profilem kandydata, ale przede wszystkim o zrozumienie jaka będzie rola programisty w zespole, jakie ma mieć kwalifikacje i doświadczenie. Często bardzo ważne, a nawet kluczowe, są kompetencje komunikacyjne. Jeżeli pracujemy dla agencji rekrutacyjnej ważne jest też zrozumienie kultury panującej w organizacji. Łatwiej będzie nam zrozumieć „profil idealnego kandydata” jeżeli uda nam się nawiązać bardzo dobrą relację z Hiring Managerem, który będzie wspierał nas podczas całego procesu rekrutacyjnego.

Przystępując do rekrutacji wykorzystaj różnorodne źródła rekrutacji – takie jak portale pracy, media społecznościowe, sieci branżowe, rekomendacje pracowników lub headhunterów. Pamiętaj aby twoja oferta była jak najbardziej atrakcyjna. Skoncentruj się na tym co oferuje pracodawca, na jakim etapie jest projekt, jaka jest rola programisty w projekcie, z kim będzie współpracować, jaki jest stack technologiczny. No i najważniejsze nie zapomnij o widełkach finansowych, warunkach pracy (zdalna czy hybrydowa), elastycznych godzinach itp. Od tego jak skonstruujesz ofertę będzie zależał sukces rekrutacji.

Starannie przeprowadź rozmowę kwalifikacyjną. Dokładnie się do niej przygotuj. Zapoznaj się z CV kandydata, przygotuj pytania jakie chcesz zadać. Jeżeli w CV są jakieś nieścisłości lub coś jest nie zrozumiałe, porusz ten temat podczas rozmowy.
Przygotuj się na pytania kandydata. Im więcej wiemy o proponowanym projekcie i możliwościach rozwoju na rekrutowanym stanowisku, tym lepiej. Warto wiedzieć, czy projekt powstaje od podstaw, czy też praca nad nim będzie wiązała się z utrzymaniem obecnego systemu. Dla kandydatów istotne są też informacje na temat zespołu, wykorzystywanych technologii, metodyki pracy etc.
Niezwykle ważne jest też ustalenie na tym etapie oczekiwań finansowych kandydata oraz jego dostępności. Tak jak kandydaci oczekują otwartości na temat oferowanych widełek finansowych, tak i ty masz prawo oczekiwać szczerej odpowiedzi odnośnie oczekiwań finansowych. Niejedna rekrutacja rozbiła się właśnie o to, że kandydat nie potrafił ich dokładnie określić. Transparentność w rekrutacji jest kluczowa.

Możesz też wykorzystać testy i zadania rekrutacyjne, które pozwolą ocenić umiejętności i wiedzę kandydata. Chociaż programiści często nie chętnie podchodzą do wszelkiego rodzaju zadań i testów.

Proces rekrutacyjny powinien być jak najbardziej jasny i przejrzysty dla kandydata i na samym wstępie należy go poinformować jak będzie dokładnie wyglądał.

Bądź z kandydatem w kontakcie na bieżąco. Informuj go o tym jak wypadł na poszczególnych etapach, nawet jeżeli nie został wybrany na stanowisko. Jeżeli kandydat został odrzucony, należy wziąć szczegółowy feedback od Hiring Mangera i przekazać go kandydatowi. To wpływa na zbudowanie dobrej relacji z kandydatem, który będzie cię rekomendował oraz pomagał zbudować twój wizerunek profesjonalnego rekrutera. Jednocześnie wpływa na kreowanie pozytywnego wizerunku firmy na rynku, co pomaga rekrutować najlepszych specjalistów.  

No i najważniejsze, działaj szybko i efektywnie. Branża IT jest bardzo konkurencyjna. Na rynku działa wiele firm, które chcą dotrzeć do najlepszych kandydatów. To jaką masz wiedzę i jak się przygotujesz do procesu rekrutacyjnego, będzie kluczowe w odniesieniu sukcesu.