Już po raz ósmy z rzędu JavaScript wygrywa w rankingu najpopularniejszych technologii programowania. W 2022 roku pojawiają się również nowinki, które mogą zdeterminować kształt rynku informatycznego w kolejnych latach.
Jakie są najpopularniejsze technologie IT?
Z danych Stack Overflow wynika, że wśród programistów najpopularniejsze są obecnie:
- JavaScript – ok. 65%,
- HTML/CSS – 56%,
- Python – 48%,
- SQL – 47%,
- Java – 35%.
Z kolei w dziedzinie Data Science 9 na 10 programistów wskazało na Python, nieco ponad połowa – na SQL, a co piąty – na R. W czasie przygotowywania tego raportu w listopadzie 2022 roku w bazie Force Recruitment oferty pod względem najpopularniejszych technologii IT kształtowały się następująco:
- JavaScript – 4 oferty
- Python – 3 oferty
- HTML – 3 oferty
- C++ – 3 oferty
- Java – 2 oferta
- Full Stack – 1 oferta
- .NET – 1 oferta
W niektórych ogłoszeniach oczekiwano znajomości kilku technologii tego typu jednocześnie. Najczęściej były to pary JavaScript i HTML lub Python i inny język programowania. Ze wszystkimi aktualnymi ofertami można zapoznać się tu.
JavaScript, czyli co konkretnie?
Nie wystarczy sama znajomość podstawowego języka. Pracodawcy często pytają też o wiedzę na temat konkretnych bibliotek danych i baz danych, jak np. Node.js czy jQuery. Ciekawostką może być fakt, że według raportu IT Market Snapshot 2022 ze wszystkich programistów ci specjalizujący się w Scali mogli ostatnio liczyć rok do roku na najwyższe podwyżki w branży IT, bo aż o 10%. Inne języki programowania dawały tylko 3-procentową podwyżkę. Taka była też średnia wzrostu wartości ogólnych wynagrodzeń w Polsce.
2023 i dalej – jakie będą najpopularniejsze technologie IT?
Z kolei raport Bulldogjob 2022 skupia się na najpopularniejszych technologiach IT rozumianych szerzej, niż tylko języki programowania. Wynika z niego, że w ofertach pracy już dziś przeważa Machine Learning (38%). Pojawiają się też NLP (6,3%) czy uczenie nadzorowane (3,4%). To dopiero początek, bo widać, że z roku na rok wzrasta lawinowo zainteresowanie firm technologiami w chmurze, wirtualną rzeczywistością czy sztuczną inteligencją. To może tłumaczyć, dlaczego tak bardzo zaczyna brakować specjalistów od takich technologii IT, jak Microsoft Azure. Na razie jednak starsze języki nie odejdą do przeszłości. W połowie 2022 roku ogłoszono, że programiści pracujący nad Metaverse pracują głównie w Pythonie i C++. Z kolei w rzeczywistości wirtualnej na podium są C#, C++, Java, JavaScript i Python. To pokazuje, że znawcy tych najpopularniejszych technologii IT jeszcze długo będą mogli spać spokojnie.